Hem  |  
Anpassa  |  
Översikt  |  
Lunds universitet
 
top image

Student LTH

Kommunikationssystem (specialisering)

Communication systems

Ansvarig avdelning: Elektro- och informationsteknik
Kontaktpersoner: Ove Edfors, Fredrik Tufvesson
 

Beskrivning

Bilden visar en sensornod

Inom specialiseringen kommunikationssystem skapar vi en förståelse för hur man kan kommunicera digitalt, hur de olika komponenterna hänger samman och hur systemen kan bli så effektiva som möjligt. Det finns två olika spår inom specialiseringen: I spåret nät fokuserar vi på nätverk i olika former, givetvis mycket internet, och hur man kan skapa säkra applikationer i ett öppet nätverk. I spåret trådlös kommunikation fokuserar vi på hur nya och existerande trådlösa kommunikationssystem är uppbyggda och hur dessa kan göras så tillförlitliga och effektiva som möjligt.

Trådlösa och trådbundna kommunikationssystem används idag för mycket mer än bara internet och mobiltelefoni och det är viktigt att skapa en förståelse av hur hela systemet beter sig och hur man kan anpassa det efter de speciella egenskaper och applikationer som en viss tillämpning ger. Ska man skapa en länk för styrning av medicinsk utrustning krävs t ex väldigt hög tillförlitlighet, men det kanske inte gör så mycket om kommunikationen är något långsam eller om det uppstår mindre fördröjningar. Om man istället ska skapa ett kommunikationssystem för kommunikation mellan bilar för ökad trafiksäkerhet är plötsligt fördröjningen i systemet en mycket viktig faktor. Tillförlitlighet är nyckelord i de båda fallen, men i fallet bilkommunikation måste man hitta en lösning där även fördröjningen i nätet är extremt kort så att systemet kan varna föraren innan kraschen är ett faktum.

Rekommenderade kompletterande kurser

Många av kurserna inom specialiseringen är teoretiska och bygger på kunskaper inom matematik och matematisk statistik för systemanalys. Därför kan det vara bra med någon ytterligare kurs inom dessa områden. För de som är mer hårdvaruinriktade finns bra kompletteringar inom specialiseringarna Design av processorer och digitala system och Högfrekvens- och nanoelektronik. Andra kompletterande kurser som också visat sig vara mycket användbara är inom programmering, vilka finns inom specialiseringen Programvara.

Arbetsmarknad

I och med att tillämpningsområdena för olika typer av kommunikationssystem blir allt mer spridda blir arbetsmarknaden allt bredare. Vi har flera världsomspännande företag runt knuten inom området, vilket är få förunnat, men det finns också en uppsjö intressanta mindre och medelstora företag med kommunikationssystem som huvudinriktning. Vidare finns många företag inom branscher som man normalt inte förknippar med kommunikationssystem men där dessa har en central roll i andra produkter eller i själva produktionen. Kommunikationsinriktningen är också en utmärkt grund för att gå vidare till forskarstudier och det finns ett stort behov av forskare inom området.

 

Kurser läsåret 13/14

                                                                                                                                                       
Kurs Kurskod Nivå Hp Lp
Kodningsteknik EDI042 A 7,5 1
Kryptoteknik EDIN01 A 7,5 2
Datasäkerhet EIT060 G1 7,5 3
OFDM för bredbandskommunikation EIT140 A 7,5 4
Internet inuti EITN30 A 7,5 3
InformationsteoriEITN45A7,54
Avancerad datasäkerthetEITN50A7,51
Kanalmodellering för trådlös kommunikation ETIN10 A 7,5 3
Radiosystem ETIN15 A 7,5 4
Simulering ETS061 A 7,5 4
Kösystem ETS075 G2 4,5 4
Internetprotokoll ETSF10 G2 7,5 2
Avancerad telekommunikation ETSN01 A 7,5 3
Digital kommunikation ETT051 G2 7,5 1
Digital kommunikation, fortsättningskurs ETTN01 A 7,5 2
Moderna trådlösa system ETTN15 G2 7,5 1
Stationära stokastiska processer* FMSF10 G2 7,5 1
*Alternativt kan FMS045 6 hp väljas. Endast en av kurserna får ingå i examen.


 

KONTROLLERA EVENTUELLA FÖRKUNSKAPSKRAV! Kurserna i specialiseringen kan ha förkunskapskrav (t.ex. obligatoriska kurser) som inte framgår av schemat nedan.

Det finns möjlighet att läsa kursen ETS075 i åk 3 vt2 för att kunna ta ETS061 i åk 4 vt2

Klicka på bilden för att förstora den.



Mer information om kurserna i specialiseringen hittar du här:

Läro- och timplanen E


Specialiseringar Elektroteknik LTH Tillbaka

 

Frågor om innehållet: Programmet Uppdatering E-webb

Webbtekniska frågor: webmaster@lth.se
Senast uppdaterad: 2013-05-13