Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Kursutvärdering och kvalitetsarbete

Kursutvärdering och annat kvalitetsarbete vid LTH ger studenter möjlighet att påverka och förbättra sin utbildning. Genom anonym kursutvärdering, programutvärderingar och studentinflytande i beslutsprocesser säkerställs att utbildningarna håller hög kvalitet och möter samhällets och arbetsmarknadens behov. På denna sida kan du läsa mer om hur du som student kan bidra och hur kvalitetsarbetet bedrivs.

Kursutvärdering

Kurser som är obligatoriska och kurser som läses av stora studentgrupper utvärderas genom kursutvärderingssystemet CEQ (Course Experience Questionnaire). Alla studenter får automatiskt en enkät skickad med epost eller utdelad på papper, när kursen är avslutad. Svaren på enkäterna är anonyma, dvs läraren kan inte koppla vem som skrivit svaren. LTH:s studenter har även möjlighet att framföra synpunkter under kursens gång.

Kursutvärderingar sammanställs och diskuteras och kommenteras av programledare, kursansvarig lärare och studentrepresentanter var för sig. Alla kursutvärderingsrapporter finns bevarade och går att hitta tillsammans med annan kursinformation eller på CEQ-hemsidan.

Det är viktigt att du som student framför dina åsikter, t.ex. i kursutvärderingen, för att kurserna ska kunna utvecklas. Tänk på att skriva konstruktiva kommentarer och föreslå gärna vad som kan förbättras. Skriv inte sådant som kan tänkas vara kränkande för läraren som läser dina kommentarer.

CEQ – Kursutvärderingar LTH

Kvalitetsarbete

LTH:s studenter deltar på flera sätt i kvalitetsarbetet, kanske främst genom att utvärdera sina kurser, men även genom sina representanter i olika beslutsorgan. Fakultetsstyrelsen har det övergripande ansvaret för att utbildningarna fungerar bra, men programledningar, institutioner och olika ledningsgrupper är de som ser till att kvalitetsarbetet genomförs och följs upp.

Uppdatering av LTH:s kursplaner och utbildningsplaner

Varje år går programledningarna igenom programmets kursplaner och utbildningsplan för att de ska vara uppdaterade och stämma med utbildningens behov. Vid LTH har institutionerna ansvar för lärarna, laborationssalar, ateljéer, studentarbetsplatser och övrigt som behövs för att genomföra undervisningen i kurserna. Programledningar och institutioner samarbetar för att kursutbudet ska utvecklas och ha bra kvalitet.

Utvärdering av LTH:s program

LTH:s utbildningsprogram utvärderas också i en särskild programutvärdering där externa granskare involveras med jämna mellanrum. Syftet är att följa upp att programmen utformas och genomförs så att studenterna kan nå nationella mål samt de mål som ställts upp av LTH eller programledningen. Studentrepresentanter deltar i detta arbete genom att skriva en egen del i programutvärderingen.

Nya utbildningar

För att LTH:s utbildningsutbud ska utvecklas och stämma överens med arbetsmarknaden och samhällets behov inrättas ibland helt nya utbildningsprogram eller genomförs större förändringar av redan existerande program. Innan ett nytt program kan startas måste det genomgå en kontrollprocess. Det tar cirka tre år från att ett förslag har formulerats till att ett program kan öppna för antagning. Studenter medverkar i detta arbete genom att ha inflytande i de beslut som fattas och i den granskning som sker av programförslaget.

Fördjupad information

Kvalitetsarbete och utvärdering av utbildning (lth.se)